Komenda Wojewódzka jest jednostką organizacyjną Policji stanowiącą urząd, którego Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, działając w imieniu Wojewody Warmińsko – Mazurskiego albo własnym, realizuje zadania Policji, określone w ustawach i przepisach wykonawczych wydanych na ich podstawie, w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.
Działalność Komendy Wojewódzkiej podlega:
1) nadzorowi Komendanta Głównego Policji w zakresie wynikającym z ustawowych funkcji przełożonego wszystkich policjantów oraz centralnego organu administracji rządowej, właściwego w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego;
2) zwierzchnictwu Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, sprawowanemu nad funkcjonowaniem zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich, z wyjątkiem:
a) spraw dotyczących wykonywania czynności operacyjno - rozpoznawczych, dochodzeniowo – śledczych i czynności z zakresu ścigania wykroczeń;
b) spraw w postępowaniu administracyjnym, w których organem wyższego stopnia na mocy ustaw jest Komendant Główny Policji.
Zakres działania oraz strukturę organizacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji określają:
- Zarządzenie nr 1041 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 września 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.
- Zarządzenie nr 14 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 maja 2017 r. w sprawie nadania statutu Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie
- Regulamin Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z dnia 10 lutego 2018 r.
- Regulamin Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z dnia 4 kwietnia 2019 r.
- Zmiany do Regulaminu KWP w Olsztynie z dnia 9 września 2020 r.
- Zmiany do Regulaminu KWP w Olsztynie z dnia 26 września 2022 r.
- Zmiany do Regulaminu KWP w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2023 r.
Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie jest przełożonym policjantów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
- Komendanta Wojewódzkiego Policji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji złożony po zasięgnięciu opinii wojewody.
- Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego, Komendant Główny Policji powołuje i odwołuje do trzech zastępców Komendanta Wojewódzkiego w tym I zastępcę.
- W razie zwolnienia stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji, Komendant Główny Policji, do czasu powołania nowego komendanta, powierza pełnienie obowiązków Komendanta Wojewódzkiego, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, jednemu z jego zastępców lub wyznaczonemu oficerowi.
- Komendant Wojewódzki Policji, po zasięgnięciu opinii starosty powołuje i odwołuje komendanta powiatowego (miejskiego) Policji.
- Komendant Wojewódzki Policji, na wniosek komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, powołuje i odwołuje I zastępcę i pozostałych zastępców komendanta powiatowego (miejskiego) Policji.
- Komendant Wojewódzki Policji powołuje i odwołuje komendanta komisariatu specjalistycznego Policji.
- Komendant Wojewódzki Policji określa właściwość terytorialną komisariatów Policji na terenie swojego działania.
- Komendant Wojewódzki Policji w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji tworzy, w razie potrzeby, komisariat kolejowy, wodny, lotniczy lub inny komisariat specjalistyczny.